Zajímavosti a náuka:

Hárání fen - co je dobré vědět

První hárání u fen se dostavuje mezi 7 až 10 měsícem věku fenky a to u malých a středních plemen. U obřích plemen se hárání může dostavit později mezi 12. – 18. Měsícem. Celková doba vnějšího projevu hárání se pohybuje v rozmezí mezi 14 – 21 dny. Avšak první hárání se může konat déle a fenka při něm může mnohem více krvácet, stejně tak může být hárání výrazně kratší dobu i se slabším průběhem. V době, kdy fena hárá může být dost neposlušná, dokonce Vám může i utíkat.

Prožívání hárání u fen je individuální a každá fena se jinak chová. Cyklus se opakuje zpravidla jednou za půl roku, na konci zimy nebo začátkem jara a koncem léta nebo začátkem podzimu. U obřích plemen dochází k tomuto cyklu pouze 1x ročně.

Pro fenky, které jsou chované v bytě, můžeme pořídit hárací kalhotky, které jsou velmi praktické – zabraňují špinění podlah, avšak mějte na paměti, že neslouží jako obrana proti nechtěnému nakrytí. Existující odpuzovací spreje proti dotěrným psům se nijak neosvědčily. Některé z nich fungovaly jen velmi krátkou dobu a jiné dokonce vůbec – jen fena po nich páchla jako tchoř, který je na námluvách. :o)

Během první fáze hárání feny (1-10 den říje) se sliznice dělohy zduřuje a fena začíná krvácet. Vulva feny je výrazně oteklá a zvětšená. Na začátku tohoto období si fena bude intenzivně olizovat pohlavní orgány. Nejprve má výtok průsvitnou až bělavou barvu, posléze je krvavý až zahnědlý. Krvavý výtok se dá zpozorovat až 2. nebo 3. den hárání. V této době je fena pro psy velmi přitažlivá, ale ve většině případech je odmítá.

Ve druhé fázi, která je v rozmezí 10. – 23. den hárání, dochází k ovulaci, červené zbarvení výtoku přechází v růžovou až oranžovou barvu a postupně slábne – vulva je tehdy maximálně zduřená. Fena je pro psy přitažlivá a sama se nechá oplodnit – je svolná. Připravenost fenky k oplodnění můžete určit pomocí testu u veterináře. Většinou k tomuto dochází mezi 10. – 13. dnem. Zjistit to můžeme také podrbáním feny u kořene ocasu – ale tento test je bez záruky. Když fena ocas zdvihne a poté vytočí do strany – můžeme usoudit na připravenost k oplodnění. Tato metoda však není zcela spolehlivá, mnoho fen toto dělá ochotně kdykoliv v roce.

Ke konci období její sexuální chování slábne a fena už přestává být pro psy přitažlivá. Na konci říje už je děložní sliznice připravena přijmout oplodněné vajíčko. V případě, že došlo k oplodnění vajíček - nastává březost, která zpravidla trvá 58 – 67 dní. Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, přichází období, během kterého se děložní sliznice zklidňuje a hárání přechází do klidového stavu.