Falešná březost

Pseudogravidita ( falešná březost)

Změny hladin hormonů v organismu feny, mohou způsobit, že organismus imituje březost, i když fena nebyla oplodněna ( může k ní dojít bez ohledu na to, zda fena byla kryta či nikoli).

Nejčastěji se tento stav objevuje do 2 měsíců po hárání, takže naznačuje březost i délkou (ale může se – méně často – objevit i mimo tuto dobu).

Při pseudograviditě se můžeme setkat s veškerými příznaky jako u skutečné březosti – fena se může zakulatit, má větší chuť k žrádlu, dochází k otoku a zvětšení mléčné žlázy, nezřídka i ke spuštění mléka..

Fena si začne stavět hnízdo a vyhledává hračky a předměty, kterým by mohla věnovat svou péči .

Doporučuje se omezit krmná dávka (hlavně přísun bílkovin) a dle možností i tekutin ( ale pozor na dehydrataci - odvodnění!). Feně nedovolíme, aby si vylizovala mléko, protože to stimuluje další laktaci (košík, zakrytí břicha pásem nebo prubanem apod.).

Pseudogravidita často vede k zánětům mléčné žlázy. V takovém případě doporučujeme mléčnou žlázu chladit, výborný je i starý „babský“ recept – tvarohové obklady. Můžeme aplikovat  protizánětlivé masti (např. Aphlegmin).

V případě, že se nám nedaří zvládnout falešnou březost a zánět výše uvedenými způsoby, je na místě zásah medikamentózní u veterinárního lékaře.

Není pravda, že po štěňatech se tento stav  vždy upraví.

Pokud fena není chovná nebo už neplánujeme další krytí jsou opakované falešné březosti zdravotní indikací ke sterilizaci (kastraci).